Rekuperacja

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to najskuteczniejszy system wentylacji mechanicznej, w której centralną rolę odgrywa odzysk ciepła. Działanie rekuperacji polega na kontrolowanej, mechanicznej wymianie powietrza znajdującego się w budynku, na powietrze znajdujące się na zewnątrz. Sama wymiana powietrza nie jest niczym wyjątkowym, jednak w tym systemie zachodzi jeszcze jeden proces – odzysk ciepła. Odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku możliwe jest za pośrednictwem wymiennika ciepła. Dzięki zastosowaniu wysokosprawnego wymiennika ciepła mamy możliwość odzyskania nawet 90% ciepła, które w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej zostanie usunięte poza budynek i to właśnie odzysk ciepła jest największą przewagą rekuperacji nad wentylacją grawitacyjną.

Kontrolowanie ilości i temperatury powietrza, które przepływa przez centralę wentylacyjną umożliwia automatyka sterująca. Sterownik umieszczony jest w bliskiej odległości od rekuperatora, a parametry pracy ustawiane są za pośrednictwem  dotykowego sterownika. Najczęstszym miejscem montażu sterowników jest ogólnodostępne miejsce w domu jak. np. wiatrołap lub salon.

W ostatnich latach montaż rekuperacji w domach czy innych obiektach użytkowych,  jest coraz bardziej powszechny. Inwestorzy są świadomi oszczędności jakie są niesie za sobą instalacja rekuperacji oraz komfortu mieszkania płynącego z optymalniej wymiany powietrza w domu. Budując nowoczesny, energooszczędny dom należy odrzucić dotychczasowy sposób myślenia, w którym wentylacja była czymś mało istotnym, bo rozwiązywała się samoistnie poprzez nieszczelności budynku. 

Główne zalety rekuperacji

  • niższe rachunki za ogrzewanie
  • świeże powietrze o każdej porze
  • niższa zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniach
  • ograniczenie ilości kurzu
  • lepsze samopoczucie domowników
  • brak nieprzyjemnych zapachów
  • ograniczenie dostępu owadom
  • brak pleśni i grzybów na ścianach
  • brak przeciągów

Współpracujemy z wieloma dostawcami central i osprzętu rekuperacji jednak stosunek ceny do jakości produktu, oraz warunki gwarancji, sprawiły że skupiamy się przede wszystkim na polskich producentach.

Obliczenia

Pierwszym elementem wyceny jest obliczenie ilości powietrza, czyli podział pomieszczeń na te, z których powietrze będzie usuwane (kuchnia, łazienka, garderoba, spiżarnia.) oraz na te do których powietrze świeże powietrze będzie nawiewane: sypialnie, salon, a także określenie pomieszczeń, w których nie stosujemy wentylacji mechanicznej, np. garaż, kotłownie, pomieszczenia specjalne. Ze względu na charakterystykę pomieszczeń bardzo ważny wpływ na wielkość strumienia będą miały pomieszczenia, z których powietrze jest usuwane. Suma powietrza nawiewanego powinna równać się sumie powietrza wywiewanego dzięki czemu unikniemy nadciśnienia lub podciśnienia w budynku. Ilość powietrza wtłaczanego budynku określają odpowiednie normy prawne.

Projekt

Następnym etapem jest zaprojektowanie instalacji
na które składa się:

- lokalizacja anemostatów i nawiewników

- rozmieszczenie rozdzielaczy

- ustalenie trasy przewodów wentylacyjnych

- lokalizacja i dobór mocy centrali wentylacyjnej

Montaż instalacji

Po wykonaniu projektu instalacji przechodzimy do montażu. Czas wykonania instalacji rekuperacji zależy od kilku czynników takich jak wielkość instalacji, czy stan budynku. W budynkach na etapie budowy montujemy rekuperację w dwa dni natomiast w budynkach już istniejących musimy poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie budynku do instalacji kanałów wentylacyjnych ze względu na fakt, że zawsze instalujemy je pod podłogą lub sufitem.

Ustawienia

Ostatnim etapem instalacji rekuperacji są ustawienia przepływów powietrza nawiewanego i wywiewanego. Te czynności wykonujemy przy użyciu profesjonalnych mierników przepływu powietrza. Dobrze wykonane ustawienia pozwolą uniknąć nadciśnienia i podciśnienia w budynku. Czas ustawiania przepływu zajmuje nam od 2 do 6 godzin.

Wypełnij formularz